Mieszkanie dla młodych - to warto wiedzieć

W tym wpisie chcemy powiedzieć nieco o programie Mieszkanie dla Młodych, a więc systemie dopłat do zakupu nieruchomości. Zapisy w ustawie nie do końca są jasne i precyzyjne, dlatego warto zobaczyć jakie wątpliwości mogą się pojawiać.

Wniosek w kilku bankach

Do standardowego wniosku o kredyt będzie trzeba także wypełniać kolejny wniosek, dotyczący udzielania dopłaty. Na tej podstawie odpowiedni pracownik rejestruje wniosek w systemie BGK. Tutaj pojawia się jednak kwestia dość kłopotliwa, ponieważ w BGK nie można składać kilku wniosków jednocześnie. W związku z tym, że powszechne jest składanie wniosków o kredyt w kilku bankach pojawia się problem z wnioskiem o dopłatę. Dlatego wprowadzenie aplikacji o dopłatę wydaje się, że będzie wskazane w momencie, gdy już będziemy mieli decyzję kredytową. Niektóre banki na takiej zasadzie obecnie funkcjonują i to jak się zdaje dobra opcja od strony praktycznej, korzystna dla klienta.

Powierzchnia użytkowa

Program Mieszkanie dla Młodych narzuca również powierzchnie użytkową nieruchomości w określony sposób. Z jednej strony będzie to wpływać na wysokość dopłaty z drugiej będzie miało także wpływ na to czy w ogóle będzie można taką dopłatę uzyskać. Powierzchnia lokali liczona jest na takiej zasadzie, że wyklucza się z nich takie miejsca jak tarasy, balkony,. Loggie, antersole, schowki w ścianach, pralnie, suszarnie, strychy czy piwnice. Do powierzchni użytkowej zalicza się pokoje, korytarze, kuchnie czy łazienki. Wszystkie pomieszczenia, które będą wykorzystywane na co dzień przez mieszkańców i są tam potrzebne do normalnego funkcjonowania.

Kredyt na zakup i kredyt na wykończenie, garaż lub miejsce postojowe

Zakup mieszkania z rynku pierwotnym wymaga między innymi wykończenia, wtórny rynek może wymagać remontu. Tutaj nie ma jednak możliwości, by przy kredycie MDM dostawać również pieniądze na wykończenie. Jeśli takich będziemy potrzebować to najlepsza opcją będzie korzystanie z oferty banków, które pozwalają w ramach tej samej hipoteki zaciągnąć drugi kredyt. To ważne, ponieważ dzięki temu jest szansa na uzyskanie pieniędzy na wykończenie swojego wnętrza.

Wkład własny

Dofinansowanie z BGK ma być właśnie tym elementem, który będzie gwarantował nam wkład własny do kredytu. Obecnie wskazania KNF są takie, że każdy musi mieć wkład własny, jeśli chce kupować nieruchomość. Dlatego właśnie pojawia się tak istotna kwestia ze względu na program MDM,

ponieważ to on wielu osobom umożliwia pokrycie w jakiś sposób tego wkładu własnego.

Zbyt wysoka cena nieruchomości

MDM ogranicza cenę za metr kwadratowy. Dlatego właśnie tutaj warto szukać opcji zmiany tej ceny poprzez przeniesienie części środków na garaż czy miejsce postojowe. Wtedy będzie można liczyć na spełnienie warunków MDM, z drugiej strony będzie trzeba zapłaci większy VAT za miejsce postojowe niż za mieszkanie.

Okres kredytowania

W przypadku MDM kredyt musi być zaciągany przynajmniej na 15 lat. Jeśli będziemy chcieli wcześniej kredyt spłacić będzie trzeba pomyśleć o aneksowaniu podpisanej wcześniej umowy.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz