Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Kredyty konsolidacyjne stają się coraz bardziej popularnymi produktami bankowymi i oferują je niemal wszystkie banki polskie i zagraniczne. Kredyt konsolidacyjny to produkt, który ma na celu spłatę wszystkich zobowiązań klienta i przekształcenie ich w jedno nowe zobowiązanie na jednych warunkach.

Jest to jeden z kredytów o ściśle określonym celu, którym w tym przypadku jest oczywiście spłata innych pożyczek, rat czy kredytów. Jest to dokładne przeciwieństwo pożyczek, przy których jest klauzula zakazująca spłat zobowiązań w innych bankach. Produkt najczęściej reklamowany jest jako wygodny, ponieważ zamiast kilku rat miesięcznie w kilku miejscach płaci się tylko za jedną rzecz w jednym miejscu.

Banki prezentują też inne korzyści. Często jest tak, że wiele pożyczek krótkoterminowych winduje nam raty i płacimy więcej niz. jesteśmy w stanie. 2000 złotych miesięcznie można zamienić na 1500 złotych. Można też uzyskać niższe oprocentowanie kredytu przy dłuższym czasie spłaty, a czasami nawet uzyskać powiększenie sumy kredytu, czyli gotówkę na dowolne wydatki.

Zazwyczaj kredyt konsolidacyjny biorą osoby, które muszą zmniejszyć swoją miesięczną ratę. Jest to rozwiązanie krótkoterminowo korzystne, ponieważ jeśli ma się raty za telewizor, komputer, samochód i mieszkanie, suma jest wysoka, ale po powiedzmy 2 latach pierwsze 2 rzeczy są spłacone i rata staje się niższa. W kredycie konsolidacyjnym pozostaje na ustalonym wcześniej poziomie. Najczęściej oznacza to, że przez większość czasu będziemy płacić wyższe raty i nawet przy niższym oprocentowaniu kredytu łączna suma spłaty będzie wyraźnie wyższa.

Najważniejsze jest to, by nie traktować kredytu konsolidacyjnego jako wygodnego sposobu na pozbycie się problemów finansowych. Nasze zadłużenie nie znika i praktycznie nie zdarza się, by ktoś spłacił mniej dzięki kredytowi konsolidacyjnemu. Wysoki odsetek zobowiązań krótkoterminowych także nie jest powodem do wzięcia takiego kredytu, ponieważ oznacza od dużo niższe oprocentowanie dla tej części zobowiązań, ale płacone przez bardzo długi czas.

Kredyt konsolidacyjny jest tak naprawdę ostatnią deską ratunku, dzięki której nie grozi nam sytuacja niewypłacalności. Wszelkie argumenty o wygodzie są oczywiście prawdziwe, ale okazuje się, że trzeba za nie naprawdę sporo zapłacić. Nawet jeśli suma zobowiązania przed i po jest taka sama, kredyt konsolidacyjny jest objęty również normalnymi kosztami pożyczania pieniędzy, czyli chociażby marżą i prowizją. To wszystko nas kosztuje i znacznie pogarsza ogólny bilans kredytu.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz