5 rzeczy, których nie rób przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Jeśli ktoś myśli poważnie o kredycie hipotecznym to będzie widział, że niektóre podejmowane przez nas działania mogą nam utrudniać staranie o kredyt. Warto więc będzie zwracać uwagę na te elementy, które mają największe znaczenie i sprawią, że uzyskanie kredytu stanie się trudne. Czego więc nie powinniśmy robić?

Zmiana miejsca pracy

Wydaje się to oczywiste, w praktyce jednak okazuje się, że nie jest tak dla wszystkich. Okazuje się, że wiele osób jest zainteresowanych kredytem hipotecznym i pojawiają się w banku po zmianie pracy. wydaje się im, że skoro zmienili pracę na lepiej płatną to od razu szansa na kredyt jest dużo większa. W praktyce jednak banki zwracają uwagę także na okres pracy w danym miejscu i o tym już wiele osób zapomina. A okazuje się, że czasami trzeba mieć trwającą minimum trzy miesiące umowę nim kredyt będzie można uzyskiwać w danym banku.

Przejście na działalność gospodarczą

Jeszcze gorszym działaniem będzie rozpoczęcie własnej działalności. wtedy z kredytem nie będzie trzeba czekać już 3 miesiące ale cały rok. Dla większości banków konieczne jest prowadzenie działalności minimum 12 miesięcy nim będzie brana pod uwagę do zdolności kredytowej. Są jednak i takie banki, które oczekują działania przynajmniej przez dwa lata nim będziemy brani pod uwagę.

Zaciąganie innego kredytu

Czasami zdarza się, że zanim wybierzemy się po kredyt hipoteczny trafi się nam okazja na inny kredy, pojawi się jakaś karta kredytowa czy kredyt na finansowanie wkładu własnego. Co do zasady będzie to błędne działanie. Każdy nawet malutki kredyt będzie niekorzystny dla naszej zdolności kredytowej. Banki nie będą ich dobrze traktować i obniżą zdecydowanie naszą zdolność, dlatego trzeba będzie na tą kwestie szczególnie uważać. Jeśli więc chcemy się starać o kredyt hipoteczny raczej będzie trzeba unikać wcześniejszego zaciągania innych kredytów.

Pójście na zwolnienie lekarskie

Kolejne błędne działanie to zwolnienie lekarskie. W drukach z banku pojawiać się będzie pytanie o nasze ewentualne zwolnienie lekarskie. Jeśli zadeklarujemy, że jesteśmy na zwolnieniu w niektórych bankach będzie to od razu dyskwalifikacja dla nas. Jednocześnie w innych bankach ten nasz dochód będzie pomijany, będziemy traktowani rzeczywiście bardzo opornie. Czasami pojawi się także konieczność zaprezentowania innych dokumentów np. z ZUS. Szczególnie problemowe będą sytuacje, gdy to zwolnienie jest długotrwałe. Jeśli np. chodzi o zwolnienie wynikające z ciąży lepiej będzie o kredyt postarać się wcześniej.

Duże koszty w firmie

Jeśli chcemy mieć kredyt trzeba płacić podatki. Niestety taka zasada będzie panować na rynku. Jeśli prowadzimy firmę nie możemy przed staraniem się o kredyt przesadzić z generowanymi kosztami. To bardzo duży błąd, który sprawi, żę nasze dochody wykazane w banku będą znacząco mniejsze, a skoro się tak stanie to nie będzie szans na uzyskanie kredytu. Jeśli więc mamy przed sobą generowanie kosztów to o kredyt lepiej wcześniej się postarać, zanim te nasze dochody od razu spadną.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz