Co mogę zrobić gdy nie stać mnie na spłatę kredytu?

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny jednak nadal wiele osób decyduje się na zaciąganie kredytów. Powinniśmy jednak takie postanowicie dobrze przemyśleć. Kredytobiorca, który zdecyduje się na zadłużenie przez dłuższy czas będzie musiał je spłacać. Jeśli nie będziemy dokonywać spłaty może to nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zaciągnięcie kredytu wraz z przejściem przez wszelkie kwestie umów i weryfikacji rzetelności na pewno będzie przyjemniejszym procesem niż okres spłaty. Tutaj pojawia się jednak problem, gdy mam brak środków na realizację zobowiązania. A takich przyczyn, które do tego doprowadzą może być wiele. Najgorszym błędem będzie w takiej sytuacji próba odraczania spłaty i unikać się będzie kontaktu z bankiem. W takiej sytuacji oczywiście będzie bank mógł zastosować takie instrumenty, które jeszcze bardziej pogorszą naszą sytuację. Dlatego nie trzeba chować głowy w piasek i po prostu starajmy się problem związać.

Co może robić kredytobiorca w momencie, gdy brak środków na spłatę rat?

Gdy płynność finansowa kredytobiorcy ulega zmianie i bieżące opłacanie rat robi się problemowe trzeba skontaktować się z bankiem jak najszybciej. Inaczej bank sam zacznie się starać o te środki. Dodatkowo ignorowane prób komunikacji będzie traktowane jako unikanie problemu i brak chęci jego rozwiązania. Wtedy bank może skierować sprawę do firmy windykacyjnej. Jeśli klient szybko podejmie rozmowę z instytucją to na pewno ta będzie to doceniać i będzie chciała również podjąć współpracę.

Dłuższy czas kredytowania

Najczęściej stosowane rozwiązania to oczywiście to najbardziej logiczne a więc wydłużenie czasu kredytowania przez zmniejszenie rat jakie będzie trzeba ponosić. Sprawdzi się to w momencie, gdy pogorszenie sytuacji finansowej jest w mniejszym stopniu. Jeśli ktoś spłaca kredyt w systemie rat malejących to będzie można również pomyśleć o wyrównaniu wysokości rat i taka opcja sprawdzi się również w niektórych sytuacjach.

Kredyt na wakacjach

Możliwą opcją będzie również podejście decyzji o wakacjach kredytowych. to ta opcja dla osób, które mają większe pogorszenie sytuacji finansowej. Dla takich osób możliwością będzie zastosowanie takiej opcji, w której zawieszone będzie spłacanie kredytu na pewien okres czasu bądź też ograniczenie raty do części odsetkowej. Banki dają możliwość zatrzymać spłatę nawet na kilkanaście miesięcy.

Konsolidacja kredytów

Jeśli ktoś ma więcej niż jeden kredyt dla niego rozwiązaniem będzie konsolidacja zobowiązań. Polega to na scaleniu kilku obciążeń w jeden kredyt konsolidacyjny z jedną ratą. W ten sposób wszystkie raty zebrane są w jedną i koszt zobowiązania będzie niższy.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz