Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać?

Karty kredytowe - promocje

Jeśli chodzi o korzystne promocje bankowe, to na pewno wśród nich są te, które dotyczyć będą kart kredytowych. Banki będą w stanie dać nam spory bonus na start, ponieważ wiedzą, że w dłuższym okresie będzie to dla nich korzystne. Nasi rodacy często nie rozumieją jak działają karty kredytowe i łatwo popełniają błędy, które dla banku stają się droga do zysku. Dodając do tego możliwość impulsywnych zakupów za nieswoje pieniądze łatwo będzie wpadać w pętlę zadłużenia, a niestety banki na tym zarabiają najwięcej. Nie można jednak traktować kart kredytowych jako zła. Jeśli umie się z nich mądrze korzystać na pewno są godne zainteresowania.

Różnica między kartą kredytową a debetową

Trzeba zacząć od samego początku. Podstawowa sprawa to fakt, że każda karta kredytowa jest podobna z wyglądu do debetowej, jednak znacząco się od niej różni. Przede wszystkim kartę debetową będzie mogła otrzymać do konta praktycznie każda pełnoletnia osoba. Kartę kredytową natomiast może otrzymać tylko osoba, której bank będzie w stanie w jakiś sposób zaufać, a więc taka osoba, co do której będzie pozytywna decyzja kredytowa ze strony banku.

Różnica polega na tym, że płacąc kartą debetową będziemy zawsze płacić swoimi pieniędzmi, tymi, które mamy na rachunku. Jeśli tych pieniędzy tam nie będzie to w takiej sytuacji karta debetowa właściwie jest bezużyteczna, nie da nam szans na zakupy. W przypadku karty kredytowej sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj także mamy na początek saldo równe zero. Ale bank najzwyczajniej w świecie daje nam możliwość zadłużania się i wydawania jego pieniędzy. Oczywiście potem takie pieniądze będzie trzeba do banku oddać. Na początku współpracy otrzymamy limit kredytowy, z którego będzie można korzystać. Tyle ile z tego wydamy potem będzie trzeba zwrócić do banku. Czasami oczywiście nieco więcej, gdy w grę wejdą również odsetki. Z tego powodu banki przed wydaniem karty kredytowej będą wymagać zaświadczenia o dochodach. Skoro mamy mieć prawo do zadłużania się trzeba pokazać, że będziemy mieli również z czego oddać te pożyczone pieniądze do banku.

Dochód - upoważnienie do kredytu

Właściwie nie powinniśmy być zdziwieni tym, że banki wymagają od nas posiadania stałych dochodów. Zależnie od tych dochodów i sytuacji w BIK nasz limit kredytowy może być na różnym poziomie i może to być albo kilkaset złotych albo kilkaset tysięcy. To analityk banku ostatecznie podejmie decyzję co do tego jak bardzo bank nam zaufa.

Okres bez odsetek

Jeśli ktoś zastanawia się jaki to ma w ogóle sens, skoro będzie trzeba się zadłużyć w stosunku do banku. Najczęściej chodzi o to, że klient korzysta z występującego w banku okresu bezodsetkowego. To kluczowa sprawa, ponieważ wtedy możemy pożyczać pieniądze na kilkadziesiąt dni bez konieczności zwracania odsetek. Jeśli zwrócimy środki w odpowiednim terminie nie poniesiemy w związku z tym żadnych kosztów. Większość osób, które często korzystają z kart kredytowych chętnie wybierają tą formę płatności właśnie ze względu na okres bez odsetek.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz