Przydatny czy niebezpieczny? Kredyt odnawialny w rachunku osobistym

Niekiedy bywają takie sytuacje, w których nagłe wydatki będą pojawiać się znikąd a niestety konto bankowe nie będzie w stanie nas uratować, ponieważ będzie świecić pustkami i aż przyprawi nas o mdłości. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl będzie ratunek w postaci pożyczki gotówkowej, która obecnie jest najbardziej popularnym sposobem pozyskiwania środków. Tego typu myślenie wydaje się jednak błędne, ponieważ są także inne, lepsze instrumenty finansujące bieżące wydatki. Mowa tutaj o kredycie, którego sama nazwa kojarzy się nam jednak źle i w związku tym wiele osób tego unika., a w praktyce jest to lepsza, tańsza alternatywa dla pożyczek gotówkowych.

Kredyt odnawialny - co to jest?

Kredyt w rachunku osobistym inaczej kredyt odnawialny to kredyt, który pojawia się jako debet na naszym koncie. Każdorazowa wypłata środków w większej wysokości niż aktualne saldo powodować będzie zaciągnięcie kredytu. Gdy konto zostanie zasilone środkami wartość pobranego wcześniej zadłużenia będzie zmniejszona i pozwala na dalsze korzystanie z pieniędzy jakie mamy na koncie. W takiej formie odsetki będą naliczane wyłącznie od wykorzystywanej kwoty kredytu, a po spłacie części zadłużenia bank nalicza nam odsetki od pozostałej kwoty. Innymi słowy osoba, która korzysta z takiego kredytu wie, że mam płatności odsetek wyłącznie od tego co wykorzystała.

Jak uzyskać kredyt odnawialny?

Uzyskiwanie kredytu odnawialnego nie będzie skomplikowane, a podstawową rzeczą zbliżającą do jego otrzymania będzie posiadanie konta osobistego, na które regularnie wpływać będą dochody. W celu uzyskania kredytu trzeba się udać do placówki banku, w którym założone było konto osobiste. Można także dokonać tego poprzez kontakt z oddziałem banku bądź też złożyć wniosek przez internet. Jeśli mamy konto i jest ono aktywne to przez analizę historii można oczekiwać, że nasza zdolność będzie oceniona i szybko dostaniemy informację o tym czy kredyt będzie dla nas bezpieczny. Kredyt odnawialny będzie na rok z możliwością przedłużenia, dlatego nagła spłata należności nie będzie obowiązkowa. Niektóre firmy automatycznie przedłużają okres bez konieczności wizyty w oddziale banku. Ważne będzie, by wcześniejsze korzystanie z kredytu było zgodne z tym jakie są regulaminowe ustanowienia.

Wysokość kredytu a naliczane odsetki?

Wysokość kredytu będzie uzależniona od tego jakie są comiesięczne wpływy na konto. Każdy bank przed ustaleniem limitu kredytowego musi poznać historię wpłat i ocenić na jaką kwotę będzie można przyznać limit kredytowy. Osoby, które posiadają długą i klarowną historię rachunku mogą liczyć na wyższe kwotę takiego kredytu w rachunku. Kredyt odnawialny na pewno będzie godny zainteresowania, ponieważ jest to w stosunku do pożyczki rozwiązanie, które będzie korzystniejsze finansowo. Oprocentowanie będzie niższe, płacimy odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty kredytu. Poza odsetkami instytucje finansowe pobierają także prowizję, jeśli chodzi o kredyt odnawialny nie będzie to w tak duże skali.

Kredyt przydatny czy niebezpieczny?

Zaletą takiego kredytu jest odnawialność, nie będzie trzeba podpisywać kolejnych umów kredytowych. Nie trzeba się martwić o środki na nagłe potrzeby, a co więcej nie będzie to wymagać wielkich nakładów, ponieważ płacimy kartą, którą już posiadamy. Z drugiej strony taki dostęp do pieniędzy może być nieco mylący i w związku z tym trzeba uważać, by nie przesadzać z wydatkami, gdy mamy taki kredyt do swojej dyspozycji.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz