Zmiana waluty kredytu

Można zauważyć, że sporo osób decyduje się na zmianę waluty kredytu. Banki dają nam możliwość dokonania takiej zmiany. Jednak często decyzja podejmowana jest nieco zbyt pochopnie. Wiąże się to z brakiem doświadczenia i wiedzy, skończyć się może wysokimi opłatami. Czy więc zmiana waluty kredytu będzie opłacalna?

Każdy sam musi zdecydować czy w jego przypadku będzie to dobra decyzja. Zanim na to się zdecydujemy należy dokładnie analizować proponowaną ofertę, by nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Należy zwracać uwagę na to jakie prowizje przez banki mogą być pobierane. Trzeba się zastanowić czy nam będzie to potrzebne.

Przewalutowanie kredytu

Jest to po prostu dokonanie zmiany waluty w jakiej kredyt będzie spłacany. Przewalutowanie dokonywać się będzie w ramach wniosku pisemnego ze strony kredytobiorcy. Wniosek ten przyjmuje formę aneksu do umowy kredytowej. Trzeba pamiętać, że za tego rodzaju udogodnienie trzeba płacić prowizję do banku. Wysokość będzie uzależniona od określonej taryfy opłat w danym banku. zmiana waluty nie będzie decyzja, które nie odwołamy. Z zasady jest tak, zę zmiany waluty dokonać można wielokrotnie. W trakcie trwania kredytu nie ma z tym problemu, jednak będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami dla nas.

Czy zmiana waluty kredytu jest opłacalna?

Przewalutowanie będzie związane z kosztami, dlatego musimy się zastanowić czy będziemy w stanie pokrywać te koszty jakie pojawią się między innymi ze względu na prowizję. Duża część banków będzie rezygnować z opłat, jeśli przewalutowanie dotyczyć będzie zmiany z obcej waluty na polską. W przypadku kredytów walutowych największym kosztem będzie tak zwany spread, a więc różnica między kursem kupna waluty a kursem jej sprzedaży.

Przewalutowanie może mieć różną formę i będzie zależeć od wielu różnych czynników. Należy sobie rozważyć czy w naszej sytuacji będzie się to sprawdzać, czy będzie sens na dokonanie takiej zmiany. Podstawowa sprawa będzie związana z tym jak wygląda kurs waluty i czy koszty prowizji nie będą dla nas nadmiernie wysokie. Wiele osób kieruje się informacjami rynkowymi, które nie są sprawdzone a to spowoduje, że dokonujemy przewalutowania błędnie i okazuje się, że w naszym przypadku nie miało to sensu i koszty dla nas niestety rosną. Przewalutowanie jest w ogóle z sensem tylko w momencie, gdy zaczyna spadać wartość waluty obcej natomiast rośnie waluta polska i jej wartość. Należy więc sprawdzić jak to wygląda w naszym przypadku i czy przewalutowanie przyniesie efekty na jakich będzie nam zależeć.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz