Poprawa zdolności kredytowej

Kiedy składamy w banku wniosek o kredyt, ogromne znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Każdy bank oblicza ją według własnych mechanizmów i sama tylko informacja o naszych dochodach jest dalece niewystarczająca do jej oszacowania. Obliczanie naszej zdolności kredytowej, czyli z punktu widzenia banku naszego ryzyka, jest zawsze tajemnicą banku. Na pewno pomagają wyższe zarobki, ale nie jest to jedyny sposób do przekonywania banku, że można nam pożyczyć więcej.

Na samym początku, jeśli chcemy wypaść lepiej w oczach banku, najlepiej jest mieć spłacone wszystkie dotychczasowe zobowiązania z innych tytułów. Nie wolno mieć na przykład rolowanego zadłużenia na kartach kredytowych.

Duże znaczenie ma historia naszego rachunku nawet z całego roku poprzedzającego wyliczenie zdolności kredytowej. Banki cieszą się, kiedy na konto regularnie wpłacana jest pensja i kiedy regularnie płacimy rachunki za prąd, ale jeśli wykonujemy już przelewy mówiące na przykład o „spłacie pożyczki” w tytule, jest to źle widziane.

Ogromne znaczenie dla naszej wiarygodności zawsze będzie miała forma zatrudnienia. Preferowaną formą jest bezterminowa umowa o pracę. Umowy zlecenia czy umowy o dzieło nie są zbyt dobrymi prognostykami, ale jeśli ich ciągłość jest solidna, nie powinno to być aż tak dużym problemem, ponieważ bank ceni sobie stabilność. W przypadku umów na czas określony banki prawdopodobnie nie będą nami zainteresowane, jeśli jest to umowa na czas określony krótszy niż 6 miesięcy.

Próba pokazania bankowi naszych dochodów nieudokumentowanych i nieopodatkowanych nie ma sensu. Banki takich dochodów nie uznają.

Kolejna kwestia to historia kredytowa. Elementem zabójczym jest oczywiście negatywny wpis o nas w Biurze Informacji Kredytowej i jakiekolwiek opóźnienia w spłacie zobowiązań. Poważnym problemem jest też brak jakichś wcześniejszych zobowiązań, chociażby karty kredytowej, ponieważ oznacz to brak pozytywnej historii kredytowej, czyli dowodu, że jesteśmy w stanie wywiązywać się z naszych zobowiązań. Obecność kredytu w naszym życiu, zwłaszcza kredytu na samochód czy kredytu hipotecznego, to poważne obciążenie, z którym nie każdy radzi sobie dobrze. Kupienie czegoś na korzystne raty może czasami być dobrym pomysłem chociażby właśnie dla zdolności kredytowej.

Wszystkie powyższe zagadnienia są bardzo ogólne i każdy bank będzie traktował je w różny sposób. Czynników biorących udział w wyliczaniu zdolności kredytowej, zwłaszcza dla większych pożyczek, jest zwykle bardzo dużo, przez co proces staje się naprawdę szalenie skomplikowany.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz