Ubezpieczenie do kredytu. Co dzięki niemu zyskamy?

Kredyt to takie zobowiązanie, które będzie nam latami towarzyszyć. Szczególnie gdy mówi się o hipotecznym kredycie. Taki długi okres czasu sprawia, że wydarzyć się może bardzo wiele w dzisiejszych czasach nawet gdy umowa o pracę jest na czas nieokreślony nie daje nam gwarancji, że nie będziemy zwolnienie. Co wtedy z kredytem?

Ubezpieczenie kredytu nie może więc być traktowane wyłącznie jako dodatkowy koszt. Tak naprawdę to ważne zabezpieczenie, gdyby miało się zdarzyć jakieś pogorszenie sytuacji materialnej i pojawi się problem ze spłatą kredytu. Wtedy ubezpieczyciel przez jakiś czas będzie spłacał raty za niego. Sytuacje najczęściej wpisywane do ubezpieczenia to utrata pracy, ciężka choroba, śmierć czy ubezpieczenie na życie i hipoteczne.

Sam fakt wpisania zdarzenia do umowy nie znaczy, że od ręki będziemy mieli wypłaconą gotówkę. z zasady ubezpieczenie, jeśli już będzie wypłacone w wyniku wystąpienia danych okoliczności w pierwszej kolejności pieniądze dostaje bank, który reguluje z nich kredyt. Jest to również opcja zabezpieczenia dla banku, który w ten sposób chroni się przed sytuacją, w której wierzyciel nie spłaca rat.

Ubezpieczenia kredytów – jakie rodzaje?

Pierwszy to podział na fakultatywne oraz obowiązkowe. Obowiązkowe będą w momencie, gdy mamy niski wkład własny. Ubezpieczenie mieszkania na wypadek takich zdarzeń jak pożar czy zalanie, to również ubezpieczenie, które może być nam narzucone. Pomostowe ubezpieczenie dotyczy tylko kredytów hipotecznych i będzie konieczne w momencie wypłaty gotówki. Obowiązuje do chwili wpisu do księgi wieczystej.

możliwość późniejszego wykupienia ubezpieczenia będzie uzależniona od banku i umowy. Większość instytucji taką możliwość nam daje. Najczęściej uniknie się tak większych rat kredytu, więc niechętnie bierzemy takie ubezpieczenie, ale na pewno warto sobie rozważyć czy akurat nam będzie to potrzebna opcja. Stawki ubezpieczenia mogą być zróżnicowane i mogą się zmieniać co będzie związane z tym jak wygląda nasza sytuacja. Jeśli już raz ubezpieczyciel musiał za nas płacić trzeba się liczyć z tym, że wyższa będzie składka do zapłacenia.

Koszty ubezpieczenia kredytu

Koszty ubezpieczenia zależą do banku i firmy ubezpieczającej. Niekiedy banki mają listy ubezpieczycieli, których będą akceptować. Koszt może być od całości kredytu albo od miesięcznej raty. Ubezpieczenie będzie pomocne przede wszystkim gdy mamy niską zdolność., wtedy będziemy mieli po prostu szansę na kredyt. Ubezpieczenia grupowe mogą być opcją, która będzie gwarantowała nam komfort i niski koszt ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu nie zawsze będzie nam narzucane jako obowiązkowe do podpisania umowy, ale często po prostu warto będzie o nim pomyśleć.

Autor

Ambitny Partner

redaktor portalu ambitnypartner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz