Ambitny Partner
redaktor portalu ambitnypartner.pl
Kredyt hipoteczny dla Polaków to codzienność. Warunki jego przyznawania znacznie się jednak zmieniają. do niedawna można było uzyskiwać nawet 100% wartości, czyli nie trzeba było mieć własnego wkładu. Sytuacja się zmieniła, ponieważ KNF zaczął wprowadzać rekomendację S, a wiec dokument, który określał jakie będą dobre praktyki w sektorze kredytów hipotecznych. Celem tego dokumentu było podnoszenie jakości kredytu i ochrona przed wzrostem cen a także obniżenie ryzyka niemożności spłaty kredytu. W praktyce oznacza to dla kredytobiorcy obowiązek wniesienia wkładu własnego, by kredyt uzyskać. Wkład ten w kolejnych latach był podnoszony z poziomi 10% na 15% i obecnie aż na 20%. Ewentualnie banki proponują opcję wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i wtedy będzie możliwość wpłaty 10% wkładu własnego.
Planowanie kredytu hipotecznego trzeba będzie brać pod uwagę dużo wcześniej między innymi dlatego, że trzeba mieć środki na wkład własny. Na początek trzeba ustalić cenę. Odpowiednią sumę można odkładać co miesiąc. Jeśli będziemy konsekwentni w ciągu roku będzie można sporo uzbierać. Poza tym zobaczymy, czy będziemy w stanie bez problemu taki kredyt spłacać, gdy już taka konieczność się pojawi. Jeśli chcemy kupować szybko nieruchomość a pracujemy w instytucjach państwowych będzie można jeszcze starać się o zadłużenie w ramach kasy zakładowej, ponieważ dzięki temu dość sprawnie będzie można uzyskać dodatkowe środki.
Jeśli w ogóle chcemy rozumieć o co chodzi z wkładem własnym warto będzie rozpocząć od ważnego wskaźnika LTV. To na jego podstawie będzie obliczana w bankach wysokość oprocentowania, wskaźnik ten określa stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Tutaj zaczynają się korzyści jakie daje nam wkład własny. Im niższy będzie ten wskaźnik tym automatycznie cały kredyt będzie tańszy. Wysoki wkład własny sprawia, że bank traktuje nas jako klienta wiarygodnego, który prawdopodobnie ma już na starcie pewną uzbieraną kwotę i potem powinien być osobą sumienną, która będzie kredyt spłacać regularnie. Można też liczyć na lepsze warunki kredytowe.
Przy udzielaniu kredytu trzeba sobie rozważyć wszystkie koszty z nim związane nie tylko wysokość rat miesięcznych. Będzie trzeba zobaczyć jak wyglądają koszty sądowe, notarialne albo też kwestie powiązane z prowizją od kredytu. Trzeba sprawdzić czy wyższy wkład własny będzie dla nas opłacalny i czy rzeczywiście warto będzie się o niego postarać.
redaktor portalu ambitnypartner.pl
Kredyty hipoteczne i nie tylko to nasza domena.
Ambitny Partner radzi i podpowiada, z nim nie zginiesz w gąszczu finansowych kruczków...
Zapraszamy do lektury!